Akcja „Żonkile” w SP4
W tym roku -19 kwietnia - obchodzić będziemy 82 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
W tym roku -19 kwietnia - obchodzić będziemy 82 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Za nami lekcja przyrody w klasie 4b. Tym razem inna niż zwykle… Zajęcia odbyły się bowiem w terenie. Nasi uczniowie wraz z nauczycielką i Dyrektorką lubańskiej Jedynki w jednej osobie – p. Beatą Myśliwiec – zajęli się tematem znaczenia gleby i wody w życiu człowieka. Czwartoklasiści poznali zatem jej rodzaje w Polsce, wykonali profil glebowy, a także omówili role gleby i wody dla rolnictwa, przemysłu spożywczego czy w życiu człowieka. Terenowe 45 minut lekcji minęło bardzo szybko w pogodnej aurze z wiedzą wykorzystaną w praktyce.
Klasa 3b chętnie pracuje zespołowo podczas prac projektowych. Tym razem tematem przewodnim zajęć była Wielkanoc, a więc niezwykle przyjemny i radosny czas. Uczniowie mieli okazję poczuć atmosferę świąt, wykonując prace plastyczne z wykorzystaniem wielu technik. Z radością tworzyli klasowe dekoracje. Przy realizacji każdego zadania wszyscy współpracowali zgodnie i wykazywali duże zaangażowanie. Najpierw trzecioklasiści stworzyli „jajeczne” arcydzieła, następnie powołali klasowy chór, ułożyli piosenkę z jajem w roli głównej, a na koniec przygotowali kaczuszki na „Szkolne drzewko życzeń”. Warto dodać, że włożyli w to mnóstwo zaangażowania, a zwieńczeniem kilkugodzinnych zajęć była inscenizacja muzyczna. Tego dnia było u nas kolorowo, radośnie i bardzo twórczo!
W czwartek, 10 kwietnia, na stadionie MOSiR w Lubaniu, odbył się finał powiatowy w piłce nożnej chłopców – w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. VII-VIII). W zawodach uczestniczyły teamy szkół podstawowych z: Lubania (Jedynka i Dwójka), Smolnika, Biedrzychowic, Olszyny (Trójka) oraz Pisarzowic. Po zaciętych i trudnych spotkaniach reprezentacja SP1 wywalczyła ostatecznie trzecie miejsce w turnieju. Chłopcy, gratulujemy Wam, jak również dziękujemy za zostawione serce na boisku w każdym meczu!
Galeria „Przestrzeń” to nowe miejsce na kulturalnej mapie Lubania – przestrzeń otwarta na działania artystyczne i edukacyjne, promująca sztukę w różnorodnych formach. Doceniliśmy „offowość” miejsca, tj. nie tylko estetykę, ale także podejście – mniej oficjalne, bliższe odbiorcom, zapraszające do dialogu i zachęcające do odkrywania sztuki na własnych zasadach. Już samo wejście do galerii nie drzwiami, a … przez okno, czyli tzw. „włam po sztukę”, okazał się dla szóstoklasistów nie lada atrakcją. Wszystko po to, by przełamać bariery i spojrzeć na sztukę z innej perspektywy. Podczas pobytu zwiedziliśmy galerię, wzięliśmy udział w dyskusji o sztuce, a na koniec uczestniczyliśmy w warsztatach, których tematem były … chmury. Wcielenie się w rolę artysty i doświadczanie jego sposobu pracy przyniosło wiele pozytywów. Pracowaliśmy w swobodnej atmosferze, bowiem na miejscu zamiast stołów mieliśmy poduchy i podkładki, a uczestnicy mogli bez ograniczeń eksplorować przestrzeń.
Miło nam poinformować, że na przełomie marca i kwietnia br. sześcioro naszych uczniów uczestniczyło w obozie treningowym w chorwackiej miejscowości Vodice. Otóż młodzież z SP1 – w wolnym czasie – poświęca się całkowicie swojej pasji w klubie kolarskim M-GLKS Kwisa Lubań. Razem z innymi zawodnikami zespołu, podczas kilkudniowego wyjazdu, doskonaliła formę i przygotowywała się do nowego sezonu, który rozpocznie się już niebawem. Trzymamy za Was wszystkich kciuki oraz życzymy wielu sukcesów na szosie!
W tym roku już po raz trzeci odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny skierowany do wszystkich uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu lubańskiego.
Rok 2025 to czas wyjątkowy - obchodzimy bowiem 1000. rocznicę koronacji pierwszego polskiego króla - Bolesława Chrobrego, a zarazem rocznicę powstania Królestwa Polskiego. To istotny moment w historii naszego kraju, który przypomina o początkach polskiej państwowości.
85 lat temu prawie 22 tys. polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach zostało zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit.